Genel 26 Eylül 2022

Adana sohbet odaları

Değerli okurlarımız öncelikle hepinize selamlar bugün ele alacağımız konu illerimiz olacak ilk olarak 01 plakası ile çok güzel bir tarihçesi olan Adana mizdan başlıyoruz yanlış bilgi aksettirmemek adına bir kaç kaynaktan bilgi toplayarak en güzel şekilde anlatmaya özen göstereceğim hatam kusurum yanlış bilgim de olursa lütfen yorumlarınızda bilgilendirme yapmanızı isterim.

Adana sohbet odaları 

Güneyinde Akdeniz’e yaklaşık 160 kilometre kıyısı bulunan ve bu ilimize en yakın komşusu 60 kilometre olan Mersin ilinin Tarsus ilçesidir. Adana ilimizin diğer komşu illeri ise Niğde ve Kayseri iken, dogu sınırlarında ise Kahramanmaraş, Hatay ,Osmaniye dir. İklimsel olarak Adana Akdeniz ikliminin özelliğini taşımaktadır. Yaz aylarında aşırı sıcak ve yagissiz kışın ise nispeten soğuk ve yağışlı olarak geçer. Adana Ocak ayında en soğuk günlerini yasarken yazın ise Ağustos ayında en sıcak günlerini yaşamaktadır. Türkiye nin en zengin dördüncü bölgesi olarak bilinen maden zenginlikleri ile krom , Demir , manganez , kurşun, ve çinko maden yatakları açısından çok önemli ve değerli bir bölge olarak bilinir.

 

Özellikle lezzet turizmiyle seyahatseverlerin ilgisini ceksede Adana ilimizin yeme içmekten çok daha fazlasını sunmaktadır. Geçmişten günümüze mutfağıyla olduğu gibi tarihi ve mimarisi ilede kendisine hayran bırakmaktadır.

 

Adana sehrinin adını bir çok kaynağa göre Hitit imparatorluğu altındaki kizzuvanta krallığının Adanya Uru adlı sehrinin isminden türemiştir . Yunan – Roman efsanesine görede Adana ismi Seyhan kenarına gelen ve Adana yi kuran Uranüs un iki oğlu Adanus ve Sarus tan gelmektedir. En eski bolge ise çukur ovadir yapılan arkeolojik çalışmalarda çıkan sonuç budur.

 

Adana 14. Yüzyılda Türklerin eline geçmiştir bu dönemde memluklerin eline geçen Adana tamamen Türklerin himayesine geçmiştir.

 

Ekonomik açısından en gelişmiş il olarak ülkemiz açısından büyük bir önem taşır. Sanayi bakımından da gelişmiş olduğu için ülkemizde zengin faaliyetlere sahip olduğundan Adana büyük bir öneme sahiptir.

Gerek yemekleri ile gerekse sanayi ve ekonomik açıdan en harika illerimizden biridir.

Öyle ki sohbet sitelerinde Adana li dostlarımızla bir arada olmaktan gurur duyuyoruz. Adana sehrimizi sizlere anlatmak benim icin cok keyfliydi lakin Adana dan aramiza katilan arkadaslarimizla da sohbet etmek Adanayi daha yakindan tanimak isterseniz ChatTurk.net adresine girip Adana sohbet odalarında chat yapmak isterseniz hepinizi bekliyoruz.